Guide :Middle School

which is the best unit price 12.95 for 3 pounds of candy or 21.45 or 5 pounds of candy

Which is the best unit price 12.95 for 3 pounds of candy or 21.45 or 5 pounds of candy
12.95/3 = 4.32 per pound. . . . 21.45/5 = 4.29 per pound. . . . The first one is better, because too much candy is not good for you, and the slightly-higher price might convince you to buy less. ...

Research, Knowledge and Information :


Choose the best unit price 12.98for 3 pounds of candy or 21 ...


Choose the best unit price 12.98for 3 pounds of candy or 21.45 for 5 pounds of candy? Find answers now! No. 1 Questions & Answers Place. More questions about Food & Drink
Read More At : www.weknowtheanswer.com...

Math for Living - Comparing Prices and Finding the Best Prices


Comparing Prices and Finding the Best Buy 3 ... 11. 1 pound of hamburger for $3.29 or 5 pounds for $13.95 12. 1 ... Even though you can now find the unit price ...
Read More At : migrant.net...

Candy Blox Blocks 2 Pounds, 2 Pound - amazon.com


... Candy Blox Blocks 2 Pounds, 2 Pound : Lego Candy : Grocery & Gourmet Food ... Price: $12.97 ($6.49 / Pound) & ... 3.2 out of 5 stars 45.

3. A textbook weighs 2.5 pounds. How many kilograms does the ...


6/10 2. 16/21 3. 36/50 4. 45/70 A textbook weighs 2.5 ... total weight in pounds? 2.5 pds 4 oz 12 1/2 *5 textbooks *5 ... best unit of measurements for the ...
Read More At : www.jiskha.com...

The Cost Calculator for MASS - Cleave Books


A stone is 14 pounds and cwt is the 'hundredweight' of 112 pounds ... Unit shown in red is the SI 'preferred' unit. ... (like 1.45 per pound and 3.20 per kilogram) ...
Read More At : www.cleavebooks.co.uk...

How to Calculate and Compare Unit Prices at the Store: 5 Steps


The unit price of a product is basically what the cost of each pound, ounce or gram, square foot or meter, etc., ... Co-authors: 12. Updated: Views: 164,415.
Read More At : www.wikihow.com...

Candy.com | Your Online Candy Store


Candy.com is your go-to online store for the best candy with best prices. If you are a candy lover at heart or simply trowing your kids party, Candy.com is your store.
Read More At : www.candy.com...

Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of ...


... and Columbian coffee sells for $5.95 per pound. How many pounds of ... of $5 per pound? math if the unit price for ... 45 per pound is mixed with candy ...
Read More At : www.jiskha.com...

Word Problems: Mixtures - AlgebraLAB


... Mixtures: In order to solve ... Cost of Candy (unit price) Amount of ... flavored gumdrops that cost $0.95 per pound and 12 pounds of cherry-flavored jelly beans ...
Read More At : www.algebralab.org...

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.

Loading ...

  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.lou-reed.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.0234 seconds